Berberis candidula

Latinski izrazi:

Berberis candidula

Slovenski izrazi:

bleščeči češmin

beli češmin

Berberis candidula znano tudi kot bleščeči češmin je Majhna, gosto rastoča zimzelena grmovnica (V 0,7-1 m, Š 1-1,5 m). Veje pokončne do rahlo lokasto povešene, goste, trnate. Listi podolgovato ovalni (2-3 cm), usnjati, po robu trnato nazobčani, gladki, bleščeči, temno zeleni, spodaj z belim poprhom. Cvetovi v številnih gostih socvetjih, svetlo rumeni, močno dišeči. Cvetenje: maj. Plodovi ovalni (0,8 cm), mesnati, gladki, vijolično-rdeči. Zorenje: oktober-november, plodovi lahko ostanejo še dolgo pozimi na vejah. Privablja metulje, čebele in ptice. Nezahtevna grmovnica, dobro uspeva na različnih vrstah tal, tudi na revnih, suhih, peščenih tleh; na izrazito sončnih do rahlo senčnih rastiščih.
  • Te rastline najbolje uspevajo na sončnih do delno senčnih legah. Običajno prenesejo več sonca in vročine, če imajo na voljo dovolj vlage; v delni ali rahli senci so njihove potrebe po vlagi navadno manjše.
  • Listavci imajo olesenela stebla (torej debla in veje), imenujemo jih tudi lesnate rastline ali drevnina. Listi so večinoma široki, mehki in tanki.
  • Listi ali iglice ostanejo na rastlini več let zapored, navadno 2-5 let. Zimzelene zelnate trajnice pozimi ohranijo nadzemne dele. V naših opisih te rastline imenujemo zimzelene, sicer pa je zanje pogost tudi izraz vednozelene.
  • Rastlina ob primernih drugih rastnih pogojih prenese mraz do -23 °C.
  • Propustna ali suha tla so lahka in rahla, vsaj delno peščena, v njih voda ne zastaja, temveč relativno hitro odteče v globlje plasti; takšna tla so bolj zračna in toplejša, a tudi bolj suha in navadno manj humozna, na takšnih rastiščih se pogosto pojavlja suša (npr. skalnjaki, suhozidi, ob poteh, na izrazito sončnih pobočjih, na prodnatih tleh, tudi na gramozni podlagi v naseljih in blizu zgradb...), rastline takšnih rastišč potrebujejo dobro odcedna tla, brez težav prenesejo sušo, ne prenašajo pa stalne mokrote ali celo poplavljenosti.
  • Lesnata rastlina, ki je že pri tleh razrasla v več glavnih in stranskih vej, praviloma nima glavnega debla. Krošnja je različno oblikovana, redka ali gosta, simetrična ali neenakomerno oblikovana. Večina grmovnic doseže višino 1-2 m, lahko pa so bistveno večje (do 8 m) ali zelo nizke, tudi polegle.
  • S to kategorijo smo med opisanimi rastlinami označili tiste, ki so posebno odporne, ne potrebujejo veliko vzdrževanja in so tako primerne tudi za sajenje v javnih nasadih.
Moga d.o.o.
MOGA d.o.o.

Družba za urejanje okolja

Zemljičeva ulica 21
2000 Maribor
Slovenija

Sedež podjetja in storitvene dejavnosti
+386 (0)2 4716310
[email protected]

Vrtni center
+386 (0)2 4716313
[email protected]

Filtri
Razvrsti
Pogled