Agapanthus africanus "Albus"

Latinski izrazi:

Agapanthus africanus "Albus"

Slovenski izrazi:

afriški agapant "Albus"

Agapanthus africanus "Albus" znano tudi kot afriški agapant "Albus" je Srednje velika, šopasta, na mraz občutljiva (min. 0 °C), delno listopadna čebulasta trajnica (V 70-90 cm, Š 20-30 cm). Listi izraščajo iz čebule; trakasti (do 40 cm), rahlo bleščeči, svetlo do srednje zeleni. Cvetovi v kroglastih socvetjih (10 cm) na pokončnih steblih (do 90 cm), zvezdasti (2-3 cm), beli. Cvetenje: julij-september. Privablja metulje in čebele. Najbolje uspeva na zelo dobro odcednih, delno peščenih tleh, na toplih, sončnih rastiščih. V celinskem podnebju srednje Evrope ni prezimna, gojimo jo kot lončnico ali posodovko. Primerna za rezanje.
  • Rastline izrazito sončnih rastišč potrebujejo in prenesejo veliko neposrednega sončnega obsevanja, npr. vrtnice, še bolj naskalni mleček, rakitovec in homulice, veliko rastlin za skalnjake, kaktusi itd. Čeprav je pogosto, pa ni nujno, da te rastline hkrati prenesejo sušo, tako potrebujejo vrtnice veliko vode in hranil ter bogata, globoka, rodovitna tla, med tem ko lahko bela homulica preživi tudi več tednov v suhih tleh brez dežja ali zalivanja, in normalno raste tudi v revnih, peščenih tleh.
  • Zelnate (neolenesele) rastline imajo mehka, neolesenela stebla. Pri nekaterih zelnatih rastlinah lahko starejša stebla otrdijo in so podobna olesenelim steblom lesnatih rastlin (npr. pri bambusih).
  • Listi ali iglice ostanejo na rastlini čez zimo in odpadejo spomladi, preden se razvijejo novi. Te rastline imenujemo tudi prezimno zelene. Del listov ali iglic lahko odpade že jeseni ali čez zimo. Na odpadanje lahko vplivajo tudi zimske temperature, tako so nekatere rastline v milejših zimah zimzelene, v mrzlih zimah pa listopadne.
  • Rastlina je na mraz občutljiva, načelno ne prenese temperatur pod lediščem (0 °C) ali pa potrebuje še bistveno višjo temperaturo (npr. nekatere tropske rastline). Za posamezne rastline so minimalne zahtevane temperature navedene pri opisu.
  • Propustna ali suha tla so lahka in rahla, vsaj delno peščena, v njih voda ne zastaja, temveč relativno hitro odteče v globlje plasti; takšna tla so bolj zračna in toplejša, a tudi bolj suha in navadno manj humozna, na takšnih rastiščih se pogosto pojavlja suša (npr. skalnjaki, suhozidi, ob poteh, na izrazito sončnih pobočjih, na prodnatih tleh, tudi na gramozni podlagi v naseljih in blizu zgradb...), rastline takšnih rastišč potrebujejo dobro odcedna tla, brez težav prenesejo sušo, ne prenašajo pa stalne mokrote ali celo poplavljenosti.
  • Zelnata, neolesenela rastlina. Stebla in listi so lahko zimzeleni ali pa zrastejo vsako pomlad znova. Trajnice cvetijo več let zapored. Nekatere trajnice imajo razvite posebne, podzemne založne organe - čebule, gomolje ali korenike, te vrste pogosto obravnavamo ločeno, kot čebulnice in gomoljnice.
Moga d.o.o.
MOGA d.o.o.

Družba za urejanje okolja

Zemljičeva ulica 21
2000 Maribor
Slovenija

Sedež podjetja in storitvene dejavnosti
+386 (0)2 4716310
[email protected]

Vrtni center
+386 (0)2 4716313
[email protected]

Filtri
Razvrsti
Pogled